Skip to content →

Czwarta edycja „Słuchalni”

„Słuchalnia — muzyczne znaki czasu”, międzynarodowy festiwal młodej muzyki nowej, już po raz czwarty, w dniach od 25 do 26 listopada 2016 roku, zagości w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. To jedyny w regionie festiwal, który daje możliwość zetknięcia się na żywo z polską i europejską muzyką młodych kompozytorów XXI wieku.

W tym roku motywem przewodnim Słuchalni są kolekcje utworów napisanych specjalnie dla inspirujących je wybitnych wykonawców.

Cztery koncerty tegorocznej Słuchalni to przegląd czterech autorskich kolekcji kompozycji skupionych wokół takich osobowości nowej muzyki, jak klawesynistka Gośka Isphording, akordeonista Rafał Łuc, zespoły Platypus Ensemble i trio Layers.

Cztery koncerty spróbują rzucić światło na wzajemne inspiracje młodych wykonawców i kompozytorów, będące siłą napędową rozwoju nowej muzyki. Zabrzmią trzy prawykonania światowe utworów, które specjalnie na Słuchalnię napisali: Jacek Sotomski (dla Rafała Łuca), Dominik Karski (dla Ryszarda Lubienieckiego) i Piotr Bednarczyk (dla tria Layers) oraz polskie prawykonanie utworu Mikołaja Laskowskiego dla Rafała Łuca.

Samotności solistów instrumentalistów na koncertach Gośki Isphording i Rafała Łuca towarzyszyć będą zróżnicowana, bogata elektronika i kryjący się za nią kompozytorzy, a projekcje wideo unaocznią wielość warstw nowej muzyki — i tegorocznej Słuchalni.


Gośka Isphording, polska klawesynistka mieszkająca i działająca w Holandii, od lat inspiruje kompozytorów z całej Europy. Dlatego w Toruniu zaprezentuje fragment bogatej kolekcji utworów powstałych specjalnie dla niej. Luster, w których przeglądać się będzie barokowy klawesyn, dostarczy znamienna dla XXI elektronika — taśma, live electronics, a nawet projekcja wideo — środki, bliskie Gośce prawie tak jak klawesyn, którego anatomię przybliży intrygujący także wizualnie utwór Pierre’a Jodlowskiego. Planowane pierwotnie prawykonanie Sequenzy Cezarego Duchnowskiego klawesynistka zastąpi kompozycją, od której zaczęła niegdyś swoją przygodę z muzyką elektroakustyczną: utworem Chatarra Tona Bruynèla.

Trio Layers — młody zespół nagrodzony przez TVP Kultura za ciekawą osobowość sceniczną — wykona kompozycje w większości napisane przez młodych twórców zagranicznych (Halay, Amador) oraz wybitnych polskich twórców młodego pokolenia (W. Blecharz, D. Karski) w ciągu kilku ostatnich lat.

Platypus Ensemble, austriacki zespół o międzynarodowym składzie, od kilku lat buduje i systematycznie rozwija autorską kolekcję utworów zamawianych u młodych kompozytorów na całym świecie. Kompozycje twórców związanych na stałe z zespołem — jak Simon Vosecek, Hannes Dufek czy wiolonczelista Tomasz Skweres — przeplecione są w programie koncertu z utworami zainspirowanymi działalnością Platypus Ensemble oraz akcentem bardziej klasycznym — Wariacją Sacherowską Lutosławskiego. Tak skomponowaną część bogatej kolekcji Platypusa usłyszymy na żywo w toruńskim CSW.

Rafał Łuc zaprezentuje autorską kolekcję odnoszących niemałe sukcesy w kraju i poza granicami utworów na akordeon solo bądź z elektroniką (z której zresztą słynie wrocławskie środowisko muzyczne — by wspomnieć Cezarego Duchnowskiego czy młodsze już pokolenie — Mikołaja Laskowskiego, którego neath me itch z partią gry na mikserze Rafał i Mikołaj wykona w Toruniu po raz pierwszy w Polsce). Usłyszymy także acc++ca Cezarego Duchnowskiego z roku 2012 — utwór nominowany do nagrody Polonica Nova 2014 i Sławomira Kupczaka 4 tańce z przygrywką z roku 2014, nominowane do nagrody Palma Ars Acustica.

Słuchalnia — muzyczne znaki czasu.

Kolekcje. Osobowości

  • Data i miejsce: 25–26 listopada 2016 roku, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
  • Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon”
  • Kurator: Małgorzata Burzyńska
  • Partnerzy: CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Festiwal sfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń, Województwa Kujawsko-Pomorskiego
i Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Published in Bez kategorii